«Διέλυσε» τις Ελπίδες με εφτάρα ο ΠΑΟΚ!

Ισοπεδωτικός ήταν ο ΠΑΟΚ απέναντι στις Ελπίδες Καρδίτσας, παίρνοντας τη νίκη με 7-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Women’s Football League.

Ο Δικέφαλος υποδέχτηκε τις Ελπίδες στο Προπονητικό Κέντρο Νέας Μεσημβρίας, αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης, επικρατώντας με το εμφατικό 7-1 και συνεχίζοντας την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα, για όγδοο παιχνίδι.

Οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, πρέσαραν στο γήπεδο από το πρώτο λεπτό και έτσι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2′, μετά από μακρινό σουτ της Γεωργίας Χαλατσογιάννη.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό, λίγα λεπτά αργότερα η Βάσια Γιαννακά βρήκε χώρο απ’ τα δεξιά, έκανε την σέντρα για να έρθει η Ακίντα με προβολή να γράψει το 2-0 στο 11’. Ενώ στο 25ο λεπτό η Ακίντα συνδυάστηκε με την Θωμαή Βαρδαλή, με την Κενυάτισσα να βγαίνει τετ-α-τετ και να τελειώνει υποδειγματικά την φάση για το 3-0.

Η σέντερ φορ του Δικεφάλου δεν σταμάτησε εκεί και μετέτρεψε το παιχνίδι σε one woman show, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ της τρία λεπτά αργότερα, όταν και επωφελήθηκε από εκτέλεση φάουλ της Μήτκου.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 4-1, καθώς λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο η Μαρλέν Μπαρμπόσα μείωσε για τις Ελπίδες Καρδίτσας με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 44’.

Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο ΠΑΟΚ διατηρούσε την κατοχή, ωστόσο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αναπόφευκτα, με τον αέρα και το κρύο να παίζουν σημαντικό ρόλο με την δύση του ηλίου.

Παρ’ όλα αυτά οι «ασπρόμαυρες» δεν είχαν… πει την τελευταία τους λέξη, με την Φανή Δοϊρανλή στο 65′ να κάνει το 5-1 με προβολή, ενώ ένα τέταρτο αργότερα η Μαρία Μήτκου σκόραρε για το 6-1.

Το τελικό 7-1, διαμορφώθηκε από την Θωμαή Βαρδαλή, η οποία πιστώθηκε και τρεις ασίστ στην αναμέτρηση.