Ζαμπά: «Φοβήθηκα, δεν θα πω ψέματα»

Θετικός αν μη τι άλλο ήταν ο βαθμός που πήρε χθες ο Κάρολ Σφιντέρσκι, στην αναμέτρηση κόντρα στην Ισπανία. Ο Πολωνός επιθετικός του ΠΑΟΚ δικαίωσε σε σημαντικό βαθμό τον Πάουλο Σόουζα για την εμπιστοσύνη που του έδειξε δίνοντάς του φανέλα βασικού και σε δύο περιπτώσεις έφτασε μια ανάσα από το γκολ, με την Πολωνία να καταφέρνει τελικά να πάρει την ισοπαλία που την κρατάει “ζωντανή” στη μάχη της πρόκρισης.

«Σίγουρα ήμουν άτυχος στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για λίγα εκατοστά. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε. Έτσι είναι η μπάλα μερικές φορές. Ελπίζω να χαρούμε στο επόμενο παιχνίδι.

Είχαμε μεγάλο κίνητρο και αρκετά θετική διάθεση ενόψει του αγώνα. Είπαμε και κάποια πράγματα στο ημίχρονο. Υπήρξαν βέβαια στιγμές που αμυνθήκαμε πολύ χαμηλά, αλλά ήμασταν μαζί, συμπαγείς. Παίξαμε με άγρια διάθεση, και απειλούσαμε με γρήγορες αντεπιθέσεις ή και στατικές φάσεις».

Νομίζω πως στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τις καλύτερες στιγμές μας, γιατί θυμάμαι και μια ευκαιρία που είχα πριν το δοκάρι, που έπρεπε να την τελειώσω με οτιδήποτε άλλο εκτός από το πόδι μου. Είχαμε αρκετές τέτοιες περιπτώσεις και γενικότερα η αίσθηση ήταν συνεχώς θετική. Είναι καλό που πήραμε την ισοπαλία» τόνισε χαρακτηριστικά ο Σφιντέρσκι στο «TVP Sport», με τον ίδιο και τους συμπαίκτες του να προετοιμάζονται πλέον για τον “τελικό” με τη Σουηδία, την ερχόμενη Τετάρτη στις 19:00 στην Αγία Πετρούπολη.