Ξεκίνημα με ήττα στο φιλικό στη Λάρισα

Με την προετοιμασία του ΠΑΟΚ Mateco να έχει ξεκινήσει από τις 18 Αυγούστου, οι παίκτες του κόουτς Λυκογιάννη έπαιξαν σήμερα το πρώτο τους παιχνίδι στη Λάρισα με την τοπική ομάδα. Εκεί ο ΠΑΟΚ γνώρισε την πρώτη του ήττα, με τους νέους παίκτες της ομάδας να κάνουν την πρώτη τους συμμετοχή, έστω και σε ανεπίσημη μορφή.

Ο ΠΑΟΚ Mateco ξεκίνησε με τους Γκρίφιν, Λοβ, ΝτιΛέο, Γιάνκοβιτς και Τζόουνς. Παρά το καλό ξεκίνημα της Λάρισας, η ομάδα του Αριστείδη Λυκογιάννη αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 16-18. Η ομάδα του ΠΑΟΚ Mateco προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα, είχε καλές επιθετικές ενέργειες, αλλά δεν βρήκε απαντήσεις στα σουτ τριών πόντων της ομάδας της Λάρισας που έφτασε στα 7 εύστοχα στο πρώτο ημίχρονο και το σκορ στο 36-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο και όσο ο ΠΑΟΚ Mateco προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να ισοφαρίσει η Λάρισα έβρισκε πάντα λύσεις στην επίθεση και πάντα ήταν ένα βήμα μπροστά. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Λοβ ευστόχησε σε 3 βολές και μείωσε στον πόντο  και στο 62-61. Ο ΠΑΟΚ mateco έβγαλε και την άμυνα, κλέβοντας την μπάλα με τον Λοβ, που έκανε όμως λάθος πάσα και έδωσε την ευκαιρία στη Λάρισα να προηγηθεί με 3, 64-61 και να πάρει τη νίκη. Ο Γκρίφιν αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο και στον ελάχιστο χρόνο των 2 δευτερολέπτων που είχε μείνει για την τελευταία επίθεση.

Με τον ΠΑΟΚ Mateco δεν αγωνίστηκαν ο Μιχάλης Καμπερίδης και ο Κάρτερ.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τσιοπάνος, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ: Washington 9 (1), Hudson 6 (2), Threatt, Krubally 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Fortune 8 (2), Span 8, Καράμπελας 6.

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 1, Love 9, Griffin 6, Καμαριανός 2, DiLeo 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Jones 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ogbeide 3.