Ολυμπιακός: Leader ο Αγκιμπού, παντού o Εμβιλά, μεστό ματς οι Μασούρας, Λαλά και Ρέαμπτσιουκ

«Man of the match» ο Αγκιμπού Καμαρά, παντού ο Εμβιλά, εξαιρετικός για 45λεπτά ο Ροντρίγκες, πολύ μεστό ματς οι Λαλά, Μασούρας και Ρέαμπτσιουκ.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο «Καραϊσκάκη» με 2-1 του ΠΑΟΚ και το SDNA καταγράφει την ατομική κριτική των «ερυθρόλευκων».

Βατσλίκ    6

Στο γκολ του ΠΑΟΚ δεν φέρει ευθύνη. Δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Γενικώς, πάντως, δεν είχε ιδιαίτερη δουλειά και δεν μπορεί να αξιολογηθεί η παρουσία του ιδιαίτερα στο ματς.

Λαλά    7

Καλό ματς από τον Γάλλο. Δεν πήρε ανάσα στο α’ ημίχρονο ο Μπίσεσβαρ και γι’ αυτό ο Λουτσέσκου τράβηξε τον Ολλανδό άσο στο κέντρο. Στο 36′ χάθηκε λίγο στη φάση που έκανε ο ΠΑΟΚ, αλλά δεν θα κριθεί άσχημα γι’ αυτό. Στο β’ σταθερός στις επεμβάσεις χωρίς πολλά «ανεβάσματα». Στο 2-1 του ΠΑΟΚ δεν φέρει ευθύνη μόνο ο Γάλλος, αλλά όλη η τετράδα της άμυνας.

Παπασταθόπουλος    6

Σταθερός στις επεμβάσεις του, όπως και στη Φρανφκούρτη. Όποτε τον χρειάστηκε η «ερυθρόλευκη» άμυνα, φώναξε «παρών» πλην της φάσης του 2-1, όπου όλη η άμυνα των «ερυθρόλευκων» έχει εκτεθεί από το λάθος του Μπουχαλάκη.

Σισέ    5

Ήταν αδύναμος κρίκος της αμυντικής τετράδας του Ολυμπιακού. Αρκετές λανθασμένες τοποθετήσεις στο ματς.

Ρέαμπτσιουκ    7

Άμεση συμμετοχή στο 1-0. Πίεσε ψηλά, βοήθησε στο να κερδηθεί η μπάλα που κατέληξε στον Α. Καμαρά και ήρθε το 1-0. Καλός αμυντικά πλην της φάσης του 2-1, όπου η άμυνα του Ολυμπιακού εκτέθηκε από το λάθος του Μπουχαλάκη. Βοήθησε σημαντικά και στο δημιουργικό κομμάτι ειδικά στο α’ μέρος.

Μ. Καμαρά    6

Πολύ τρέξιμο και μάχες στη μεσαία γραμμή. Είχε και επιθετικές ενέργειες. Έκανε ένα καλό πρώτο 45λεπτο. Πολλά τρεξίματα και στο β’ μέρος. Μετά το 65′ έδειχνε να μένει από δυνάμεις και αντικαταστάθηκε από τον Μπουχαλάκη στο 70′

Εμβιλά 8

Μεστό πρώτο 45λεπτο από τον Γάλλο χαφ που να θυμίσουμε ότι προερχόταν από άσχημη εμφάνιση στη Φρανφκούρτη. Στο α’ ημίχρονο ήταν παντού. Στο β’ συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Έτρεχε ασταμάτητα. Πάτησε σε όλο το γήπεδο.

Ροντρίγκες    7

Μπήκε πολύ δυνατά στο ματς με ενέργεια, διάθεση, κούρσες και πρωτοβουλία στο 20λεπτο για να απειλήσει τον ΠΑΟΚ. Μετά το 25′ κατέβασε ταχύτητα, αλλά και πάλι όποτε έπαιρνε την μπάλα στο τρανζίσιον γινόταν πολύ επικίνδυνος. Ήταν ένα καλό πρώτο 45λεπτο για τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ που αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο ελέω δυνάμεων. Το τεχνικό επιτελείο των «ερυθρόλευκων» τον έχει υπολογίσει για περίπου 60 λεπτά και αγωνιστική με την αγωνιστική θα ανεβαίνει.

Α. Καμαρά    9

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ για τους Πειραιώτες στο 22′, ενώ στο 31′ έκλεψε την μπάλα από τον Εσίτι, τη σέρβιρε στον Μασούρα που έκανε το 2-0. Στο β’ απείλησε εκ νέου σημαδεύοντας το δοκάρι (51′).

Μασούρας    7

Έκανε τη δουλειά στο α’ ημίχρονο. Στο 31′ «εκτέλεσε» τον Πασχαλάκη. Στο β’ περισσότερο ντούμπλαρε αμυντικά είτε δεξιά είτε αριστερά, παρά είχε το νου του στην επίθεση. Στο 79′ βρήκε χώρο, συνδυάστηκε ωραία με τον Αγκιμπού Καμαρά, αλλά ο Τικίνιο δεν εκμεταλλεύτηκε την ωραία μπαλιά. Αντικαταστάθηκε στο 83′.

Αραμπί    6

Ήταν δραστήριος, είχε τη μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 29′ σημαδεύοντας ισάριθμες φορές το δοκάρι. Έτρεξε, πρέσαρε. Ήταν ένα καλό παιχνίδι για τον άσο των «ερυθρόλευκων».

Ονιεκούρου    4

Αντικατέστηκε στο ημίχρονο τον Ροντρίγκες, όμως δεν βοήθησε. Σε μία-δύο περιπτώσεις που πήγε η μπάλα στα πόδια του στο τρανζίσιον του Ολυμπιακού καθυστέρησε πολύ. Μάλλον δεν βοήθησε τους «ερυθρόλευκους».

Τικίνιο    5

Αντικατέστησε στο 59′ τον Ελ Αραμπί. Είχε μία-δύο καλές στιγμές, όμως χωρίς κάτι το ιδιαίτερο. Συν τοις άλλοις δεν πρέσαρε και ιδιαίτερα μπροστά.

Μπουχαλάκης    4

Μπήκε στο 70′ αντί του Μαντί Καμαρά. Δεν κράτησε μπάλα στο κέντρο σε σημείο, όπου ο Ολυμπιακός χρειαζόταν διαχείριση του ματς. Έκανε το λάθος στο 2-1 του ΠΑΟΚ. Δεν ήταν καλή βραδιά για τον Έλληνα διεθνή