Ο πρώτος τίτλος 49 χρόνια πριν (vid)

Ένα όνειρο δεκαετιών έγινε πραγματικότητα εκείνο το καλοκαιρινό βράδυ του Ιούλη, όταν σαν σήμερα 5/7/1972 ο ΠΑΟΚ σήκωσε στον Αττικό ουρανό το πρώτο κύπελλο ποδοσφαίρου της ιστορίας του.

Οι παίκτες του Δικεφάλου μπήκαν αποφασισμένοι για την κατάκτηση του πρώτου τίτλου και μόλις στο τρίτο λεπτό ο Γιώργος Κούδας άνοιξε το σκορ με σουτ «παγώνοντας» την κερκίδα του Παναθηναϊκού και βάζοντας φωτιά σε εκείνη του ΠΑΟΚ. Στο 79ο λεπτό ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε ένα πολύ όμορφο γκολ που σημείωσε ο Γιάννης Ματζουράκης με ανάποδο ψαλίδι, ως επιθετικό φάουλ.

Τελικά το δεύτερο γκολ για το Δικέφαλο ήρθε στο 90′ όταν ο Κούδας με μία αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 2-1 με τον Παπαδημητρίου, χωρίς όμως να προλαβαίνει για κάτι περισσότερο.

Όπως ήταν αναμενόμενο την επόμενη ημέρα στο αεροδρόμιο «Μακεδονία» χιλιάδες φίλοι της ομάδας περίμεναν την αποστολή και το βαρύτιμο τρόπαιο.