Σπουδαίο διπλό στην έδρα της ΑΕΚ!

4 Ιουλίου 2020, γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”. Ο ΠΑΟΚ αντιμετωπίζει τον ΟΦΗ και προηγείται στο 5ο μόλις λεπτό με γκολ του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ, ωστόσο οι Νέιρα (18΄) και Φιγκουϊρέδο (43΄) ανατρέπουν την κατάσταση για τους Κρητικούς, πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Με τον χρόνο να αρχίζει να πιέζει τον Δικέφαλο, ο Γιάννης Μιχαηλίδης πέτυχε στο 76΄ το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της “πρώτης” ομάδας του ΠΑΟΚ με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ, γράφοντας το τελικό 2-2, έχοντας μάλιστα μπει ως αλλαγή στο παιχνίδι με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, στη θέση του Ροντρίγκο Σοάρες.

Δέκα έξι μήνες μετά, ο 21χρονος στόπερ πανηγύρισε χθες το δεύτερο γκολ του με τα “ασπρόμαυρα”, πατώντας πολύ γερά στον αγωνιστικό χώρο και πηδώντας στον σωστό χρόνο, πετυχαίνοντας με δυνατή κεφαλιά το 3-1 εις βάρος του Απόλλωνα Σμύρνης, μην αφήνοντας να πάει… στράφι η σέντρα ακριβείας του Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Βέβαια, ο Μιχαηλίδης θα μπορούσε αυτή τη στιγμή να έχει τρία γκολ στο παλμαρέ του, εάν η μπάλα δεν χτυπούσε πάνω στον Γκρίλο, στο παιχνίδι με τον Βόλο δύο εβδομάδες. Ωστόσο, μάλλον θα το θυμάται πιο έντονα το χθεσινό γκολ, από τη στιγμή που εκτός του ότι ήταν το πρώτο του στην Τούμπα, συνδυάστηκε με την επιστροφή του κόσμου του ΠΑΟΚ στη θύρα 4…