Συμφωνεί με Κουτσιαύτη ο Κλάτενμπεργκ! (vid)

3 Νοεμβρίου 1982. Σαν σήμερα δηλαδή, πριν από 39 ολόκληρα χρόνια. Ο ΠΑΟΚ στο Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν την παντοδύναμη Σεβίλλη για τον 2ο γύρο του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, έχοντας ως “προίκα” τη νίκη στην Τούμπα με σκορ 2-0.

Τα πράγματα δεν εξελίσσονται όμως όπως ήθελε ο Δικέφαλος, καθώς οι Ισπανοί ισοφαρίζουν στο πρώτο ημίχρονο το σκορ του πρώτου αγώνα (18΄ Σάντι, 38΄ Λόπεθ), ενώ οι Μαγκνταλένο (58΄) και Πιντίνιο (90΄) διαμορφώνουν το τελικό 4-0. Βέβαια, εάν η κεφαλιά του Ψαρρά στα τελευταία λεπτά και με το σκορ στο 3-0 κατέληγε στα δίχτυα και όχι στο δοκάρι, ίσως τα πράγματα να ήταν διαφορετικά για τον ΠΑΟΚ, που αγωνίστηκε με… κόκκινες φανέλες (!), ύστερα από απόφαση του τότε προπονητή του, Χάινς Χέερ!

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Φούρτουλα, Σκαρτάδος, Αλαβάντας, Σίγγας, Ιωσηφίδης, Ψαρράς, Δαμανάκης, Γεωργόπουλος (78΄ Γκουερίνο), Κούδας, Τρίμχολντ (38΄ Χ. Δημόπουλος), Κωστίκος.