Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα για την Ομόνοια

Συνέχεια στα αρνητικά αποτελέσματα έδωσε η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στον 5ο όμιλο του Europa League, Ομόνοια που γνώρισε την ήττα εκτός έδρας από τη Νέα Σαλαμίνα, με την κυπριακή ομάδα να φτάνει τα πέντε παιχνίδια χωρίς νίκη.

Η Νέα Σαλαμίνα ήταν η ομάδα που κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Σιαθάς μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Ντανίλο με πλασέ νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-0.

Στην συνέχεια η Ομόνοια ανέβασε στροφές, είχε την κατοχή της μπάλας, έφτιαξε πολλές ευκαιρίες και στο 43ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Παπουλή, αυτός κατέβασε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βεσελόφσκι για το 1-1, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη η Ομόνοια πίεζε για να φτάσει στην ολική ανατροπή όμως η Σαλαμίνα σε μια αντεπίθεση στο 80′ κατάφερε κόντρα στην ροή του αγώνα να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Ο Οσέι έκανε την σέντρα από αριστερά και ο Βάγνερ που κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε εύστοχα για το 2-1.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Σιαθάς (46’ Λεμέσιος, 90+’ Παύλου), Ντανίλο, Βάγκνερ, Οσέι, Νικολάου (58’ Μπρένο), Χριστοφόρου, Κμοβς (68’ Αντιόλο), Κονφέ, Σανγκόχ (58’ Ανδρέου).

Oμόνοια: Φαμπιάνο, Λέτσιακς, Σέχου, Λούφτνερ, Λανγκ, Γκόμεθ, Γκόμες (83΄Κούσουλος), Παπουλής (83’ Kακουλλής), Ασάντε (77’ Μποτεάκ), Τιάγκο (76’ Τζιωνής), Ντούρις.