Τα νούμερα του ΠΑΟΚ – Λίνκολν

H νέα διοργάνωση της UEFA, το Europa Conference League, ολοκληρώνει σήμερα (9/12) την πρώτη διαδρομή των ομίλων της και καμία από τις μεγάλες ομάδες που συμμετέχουν δεν τα κατάφερε στην «παρθενική» σεζόν της.

Ανάμεσα στις 32 ομάδες συμπεριλαμβάνεται και ο ΠΑΟΚ, που αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τρίτη θέση με χειρότερη διαφορά τερμάτων (-1 γκολ) από την δεύτερη Σλόβαν Μπρατισλάβας, σε έναν όμιλο, όπου η Κοπεγχάγη -ως πρώτη- έχει εξασφαλίσει θέση στη φάση των «16». Έτσι η πρόκριση στα play offs μπορεί να κριθεί στη διαφορά τερμάτων, εάν νικήσουν και οι δύο, ο ΠΑΟΚ την Λίνκολν και η Σλόβαν την Κοπεγχάγη στη Δανία.

Έξι ομάδες (Άλκμααρ, Κοπεγχάγη, Φέγενορντ, Γάνδη, Λίντσερ, Ρεν) έχουν επιβεβαιώσει την παρουσία τους στη φάση των «16» ως νικητές των ομίλων τους, ενώ ακόμη τέσσερις (Βασιλεία, Μπόντο Γκλιμτ, Καραμπάχ και Ρόμα), που είναι σίγουρα στις θέσεις 1-2 του ομίλου τους, διεκδικούν τα δύο τελευταία απευθείας «εισιτήρια» για τους «16».

Ο ΠΑΟΚ είναι ανάμεσα στις ομάδες που μπορούν να τερματίσουν δεύτερες (Ανόρθωση, Φλόρα, Γιάμπλονετς, ΠΑΟΚ, Παρτιζάν, Ράντερς, Σλάβια Πράγας, Σλόβαν Μπρατισλάβα, Τότεναμ, Ουνιόν Βερολίνου, Φίτεσε), μαζί με τις τέσσερις που είναι σίγουρες στις θέσεις 1-2.

Στα play offs η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρίσκεται μαζί με τις Σέλτικ και Φενερμπαχτσέ, οι οποίες προέρχονται από το Europa League.

Συνολικά έχουν σημειωθεί 226 γκολ στους 80 αγώνες των ομίλων, ήτοι ένα κάθε 32 λεπτά ή 2,83 ανά παιχνίδι.

 Η Τότεναμ απροσδόκητα «στο χείλος του γκρεμού»
«Αυτή είναι μια κακή ήττα για εμάς» δήλωσε ο νέος προπονητής της Τότεναμ, Αντόνιο Κόντε, μετά την ήττα-σοκ με 2-1 της ομάδας του στη Μούρα για την 5η αγωνιστική, αλλά τα πράγματα θα μπορούσαν εύκολα να χειροτερέψουν, καθώς οι -«χτυπημένοι» από την Covid-19, με οκτώ παίκτες και πέντε μέλη του επιτελείου θετικούς- Λονδρέζοι υποδέχονται την Ρεν, η οποία είναι σίγουρα πρώτη στον 7ο όμιλο. Αυτή τη στιγμή η ομάδα της Premier League προηγείται της -τρίτης- Φίτεσε μόνο στη διαφορά τερμάτων (+3 έναντι +1) και ακόμη και μια μικρή σε έκταση νίκη μπορεί να μην είναι αρκετή, αν η ολλανδική ομάδα πετύχει τα γκολ που θέλει στην έδρα της εναντίον της Μούρα.
Η Ρεν είναι μία από τις οκτώ ομάδες που δεν έχουν ηττηθεί στη φάση των ομίλων της τρέχουσας σεζόν. Ο Χάρι Κέιν γνωρίζει καλά ότι οι «πετεινοί» θα πρέπει να βελτιώσουν το παιχνίδι τους για να συνεχίσουν στην Ευρώπη, λέγοντας: «Είμαστε απογοητευμένοι, ήμασταν θυμωμένοι και πρέπει να μάθουμε από αυτό».

 Ο τελικός της Ουνιόν με τη Σλάβια
Αγωνιζόμενη για πρώτη φορά σε φάση ομίλων της UEFA, η Ουνιόν Βερολίνου είχε ένα δύσκολο ξεκίνημα στην Πράγα κόντρα στη Σλάβια, μια κόκκινη κάρτα και δύο γκολ στις καθυστερήσεις που συνέβαλαν στην ήττα με 3-1 για την 1η αγωνιστική. Ωστόσο, η ομάδα του Ουρς Φίσερ έφτασε τώρα στην 6η αγωνιστική και αναζητά ρεβάνς από τους πρωταθλητές Τσεχίας, γνωρίζοντας ότι, εάν νικήσει, τους αφήνει εκτός και περνάει εκείνη στα play offs.

 Η Παρτιζάν στα… άκρα με την Ανόρθωση

Η Γάνδη είναι… ασφαλής ως νικήτρια του 2ου ομίλου, ενώ η Παρτιζάν, η οποία περίμενε τα πράγματα περισσότερο εύκολα, υποδέχεται την Ανόρθωση σε ένα τελικό. Η κυπριακή ομάδα, η οποία αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να «κλέψει» τη δεύτερη θέση από τους Σέρβους με μια νίκη στο Βελιγράδι, ενώ και η τρίτη Φλόρα θα έχει επίσης την ευκαιρία να φτάσει στη δεύτερη θέση σε περίπτωση που νικήσει τη Γάνδη.

Η κλήρωση για τα play offs θα γίνει στις 13 Δεκεμβρίου, με τους οκτώ δεύτερους των ομίλων του Europa Conference League να κληρώνονται με τις οκτώ τρίτες ομάδες από το Europa League. Οι νικητές αυτών των διπλών συναντήσεων θα «ενωθούν» με τους οκτώ νικητές της φάσης των ομίλων του Europa Conference League στην κλήρωση των «16» στις 25 Φεβρουαρίου.

Το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής και οι βαθμολογίες των ομίλων του Europa Conference League:

1oς ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Λίντσερ – Ελσίνκι
19:45 Αλασκέρτ – Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Λίντσερ           13
Μακάμπι Τελ Αβίβ  10
Ελσίνκι            6
Αλασκέρτ           0

2ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Γάνδη – Φλόρα Ταλίν
19:45 Παρτιζάν – Ανόρθωση

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Γάνδη             10
Παρτιζάν           7
Φλόρα Ταλίν        5
Ανόρθωση           5

3ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 ΤΣΣΚΑ Σόφιας – Ρόμα
19:45 Ζόρια Λουχάνσκ – Μπόντο Γκλιμτ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Μπόντο Γκλιμτ     11
Ρόμα              10
Ζόρια Λουχάνσκ     6
ΤΣΣΚΑ Σόφιας       1

4ος ΟΜΙΛΟΣ
19:45 Κλουζ-Γιάμπλονετς
19:45 Άλκμααρ-Ράντερς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Αλκμάαρ           11
Ράντερς            7
Γιάμπλονετς        6
Κλουζ              1

5ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ουνιόν Βερολίνου-Σλάβια Πράγας
22:00 Φέγενορντ-Μακάμπι Χάιφα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Φέγενορντ         11
Σλάβια Πράγας      7
Ουνιόν Βερολίνου   6
Μακάμπι Χάιφα      4

6ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Κοπεγχάγη-Σλόβαν Μπρατισλάβας
22:00 ΠΑΟΚ-Λίνκολν Ρεντ Ιμπς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Κοπεγχάγη         12
Σλόβαν Μπρατ.      8
ΠΑΟΚ               8
Λίνκολν Ρεντ Ιμπς  0

7ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Φίτεσε-Μούρα
22:00 Τότεναμ-Ρεν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Ρεν               11
Τότεναμ            7
Φίτεσε             7
Μούρα              3

8ος ΟΜΙΛΟΣ
22:00 Ομόνοια – Καϊράτ
22:00 Βασιλεία – Καραμπάχ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 5 αγώνες)
Βασιλεία          11
Καραμπάχ          11
Ομόνοια            3
Καϊράτ             1

Πηγή

Αφήστε μια απάντηση