«Ψάχνουμε αντικαταστάτη του Κάρτερ»

Ήταν με μείον τρεις σημαντικούς παίκτες. Ο Γκρίφιν μπορεί να ήταν στη 12άδα, αλλά δεν ήταν διαθέσιμος λόγω τραυματισμού, ενώ εκτός ήταν επίσης και οι Κάρτερ και Τζόουνς. Οι απουσίες αυτές, ανέβαζαν κι άλλο την πίεση για τη νίκη σήμερα, ωστόσο ο ΠΑΟΚ Μαteco, για σχεδόν 25 λεπτά, με ΝτιΛέο (18π. 5/8 τρίποντα, Τολιόπουλο (13π. 4 ασίστ) και Ογκμπέιντε (12π., 5/5 δίποντα) πρωταγωνιστές, έκανε πολύ καλή εμφάνιση και προηγήθηκε με 26 πόντους (57-31).

Όπως και με το Περιστέρι όμως, σε εκείνο το σημείο τα… φώτα έσβησαν. Οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το παιχνίδι τελείωσε και η Λάρισα με Κρουμπάλι, Χάντσον και Παπαντωνίου, δεν τα παράτησε, ωστόσο εκεί, ήταν καθοριστικός ο Λοβ (19π.) που με δικούς του πόντους, δεν επέτρεψε τη Λάρισα να πλησιάσει περισσότερο από 6 πόντους (77-71). Η νίκη που ήθελαν όλη στην ομάδα, πάση θυσία, ήρθε, η ομάδα ανέβηκε στο 2-5 και στη διακοπή που ακολουθεί, θα έχει το χρόνο να… γιατρέψει τις πληγές της.

Ο αγώνας:

Με τον Τολιόπουλο να βάζει το πόδι στο «γκάζι» από νωρίς, μαζί με Ογκμπέιντε και Γιάνκοβιτς, έβαλαν τον ΠΑΟΚ Μαteco σε ρόλο οδηγού (15-4). Οι γηπεδούχοι και με την είσοδο του Μάντζαρη, συνέχιζαν να ελέγχουν την κατάσταση με οδηγό τους την άμυνα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο 22-9.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο ΠΑΟΚ Μαteco, έχασε για λίγο τον επιθετικό του προσανατολισμό (22-13), αλλά στη συνέχεια η είσοδος του Λοβ, έφερε περισσότερο καθαρό μυαλό στην επίθεση. Ένα τρίποντο ξέσπασμα με Μάντζαρη, ΝτιΛέο και Λοβ, έστειλε τη διαφορά στο +17 (40-23) και σε αυτό το επίπεδο έμεινε ως την ανάπαυλα (42-26).

Όπως μπήκε στο πρώτο ημίχρονο, έτσι μπήκε και στο δεύτερο ο Τολιόπουλος, που έφτασε τους 11 πόντους και με τον ασταμάτητο ΝτιΛέο, έξω από τα 6.75, οι γηπεδούχοι πήγαν στο +26 (57-31). Αναμενόμενα, η άμυνα χαλάρωσε, η Λάρισα βρήκε λύσεις με τον Χάντσον κυρίως, μειώνοντας τη διαφορά, αλλά με την απόσταση να μένει σε επίπεδα ασφαλείας στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-46).

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ Μαteco, πίστεψαν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει, αλλά αυτοί της Λάρισας, όχι. Με τον Χάντσον, τη μαχητικότητα του Κρουμπάλι, αλλά και τον Παπαντωνίου, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά σε 63-51. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ, ήρθε με τον Λοβ για το 71-54, όμως και πάλι ο ΠΑΟΚ, έκανε εύκολα λάθη, ενώ έδινε δεύτερες και τρίτες επιθέσεις στη Λάρισα. Με τους ίδιους πρωταγωνιστές, η Λάρισα μείωσε μέχρι το -6 (77-71), αλλά με βολές από τον Λοβ και τον Τολιόπουλο και την παράβαση των 5 δευτερόλεπτων των φιλοξενούμενων, η νίκη δεν έφυγε από τα χέρια του ΠΑΟΚ για το τελικό 82-71.

Δεκάλεπτα: 22-9, 42-26, 63-46, 82-71