20 χρόνια από τον θρίαμβο κόντρα στην Ουντινέζε

Ήταν 9 Νοέμβρη του 2000 όταν ο ΠΑΟΚ έγραφε μία σπουδαία σελίδα στην ευρωπαϊκή ιστορία του, παίρνοντας την πρόκριση στην 3η φάση του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ.Μετά την ήττα στο Φρίουλι στο πρώτο παιχνίδι με 1-0, ο Δικέφαλος είχε πολύ δύσκολο έργο, καθώς την περίοδο που αντιμετώπιζε την Ουντινέζε η ιταλική ομάδα βρισκόταν στην κορυφή της Serie A, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις.

Ωστόσο, η Τούμπα μίλησε και έφερε μία μεγάλη ανατροπή και πρόκριση.

Ο Αργεντινός, Παρτίσιο Καμπς, 9 λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο βρήκε δίχτυα στο 73 και ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στο 102 και πάλι ο Καμπς, αυτή τη φορά με κεφαλιά, έκανε το 2-0, με τον Φρούσο να χορεύει την ιταλική αμυνα στο 3ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόμου της παράτασης, σφραγίζοντας μία σπουδαία πρόκριση για την ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς.

ΠΑΟΚ (Μπάγεβιτς): Τοχούρογλου, Μπορμπόκης, Βεντίδης, Χασιώτης, Κουλακιώτης, Μπράτιτς (64 Καμπς), Κωνσταντινίδης, Ουντέζε, Τετράτζε, Οκκάς (74 Φρούσος), Ναλιτζής (114 Καφές)

Ουντινέζε (Ντε Κάνιο): Τούρτσι, Μπερτότο, Σοτίλ, Σόζα, Φιόρε, Πιντσι, Τζιανικέντα (70 Μαρτζότα), Γιόργκενσεν, Τζαμπόνι Αλμπέρτο(77 Ελγκέρα), Ντίαζ (103 Εσπόζιτο)

Δείτε στο παρακάτω βίντεο όσαν συνέβησαν στην Τούμπα πριν από 20 χρόνια σε μία μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά.