H κριτική των παικτών του ΠΑΟΚ: Ο μαέστρος Σβαμπ και ο μαγικός Ελ Καντουρί

Ο Στέφαν Σβαμπ και ο Ομάρ Ελ Καντουρί συνέθεσαν ένα τρομερό δίδυμο στη μεσαία γραμμή του ΠΑΟΚ, βοηθώντας τα μέγιστα στη νίκη του Δικεφάλου απέναντι στον Απόλλλωνα (2-1).

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επικρατήσει στην Τούμπα με 4-1 του Απόλλωνα με το SDNA να καταγράφει την ατομική κριτική των παικτών του Λουτσέσκου.

Πασχαλάκης 6

Ο έμπειρος τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ φέρει ευθύνη στο γκολ της ισοφάρισης του Απόλλωνα αφού κάνει αργή έξοδο, ωστόσο στη συνέχεια δεν απειλήθηκε καθόλου από την επιθετική γραμμή του Απόλλωνα.

Βιεϊρίνια 8

Ο αρχηγός του Δικεφάλου έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης, με αρκετά ανεβάσματα από την αριστερή πλευρά, βοηθώντας τα μέγιστα στην επιθετική ανάπτυξη του ΠΑΟΚ, χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα στα αμυντικά του καθήκοντα.

Μιχαηλίδης 9

Ο νεαρός στόπερ του ΠΑΟΚ «σφράγισε» την καλή του εμφάνιση με το γκολ που σημείωσε με κεφαλιά, δείχνοντας ότι το σκοράρισμα με τον συγκεκριμένο τρόπο αποτελεί την… σπεσιαλιτέ του.

Βαρέλα 7

Μεστό παιχνίδι από τον έμπειρο στόπερ, που όπως και όλη η αμυντική γραμμή του ΠΑΟΚ δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση από τους επιθετικούς του Απόλλωνα.

Τέιλορ 6

Ο Βραζιλιάνος μπακ είχε συμμετοχή στο γκολ που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ, βγάζοντας αργή αντίδραση, όμως στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του, βγάζοντας συνεργασίες από την δεξιά πλευρά.

Σβαμπ 9

Ο Αυστριακός είναι ο μαέστρος του ΠΑΟΚ, αφού από την δική του απόδοση εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό η εικόνα του Δικεφάλου και απέναντι στον Απόλλωνα ο Σβαμπ πραγματοποίησε το τέλειο ματς, με την μπάλα να περνάει συνέχεια από τα πόδια του. Έβγαλε τρομερές εμπνεύσεις και συνεργασίες και έδειξε για ακόμη μια φορά ότι αποτελεί έναν παίκτη-βαρόμετρο.

Ελ Καντουρί 9

Ο Μαροκινός χαφ έδειξε πόσο πολύ έλειψε από τον ΠΑΟΚ, αφού με την αδιαμφισβήτητη ποιότητά του, εξέθεσε σε αρκετές περιπτώσεις την άμυνα του Απόλλωνα, έχοντας ένα ακυρωθέν γκολ και μια τρομερή ασίστ στον Σφιντέρσκι για το 2-1 του Δικεφάλου.

Μπίσεσβαρ 9

Ακόμη ένας παίκτης βαρόμετρο για τον ΠΑΟΚ, με τον Μπίσεσβαρ να είναι ορεξάτος και κινητικός από την αριστερή πλευρά βγάζοντας αρκετές συνεργασίες με τον Βιεϊρίνια, καταγράφοντας ακόμη μια εξαιρετική παρουσία την φετινή σεζόν.

Αουγκούστο 8

Ο Βραζιλιάνος έχει βρει τον ρόλο του με τον Ράζβαν Λουτσέσκου και συνεχίζει τις… υψηλές πτήσεις, «σφραγίζοντας» την παρουσία του με τον γκολ που σημείωσε από το σημείο του πέναλτι.

Α.Ζίβκοβιτς 8

Ο Σέρβος εξτρέμ όντας πλέον απελευθερωμένος και από το θέμα του συμβολαίου του, μετά την συμφωνία για ανανέωση έως το 2024, συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις και μέτρησε ακόμη μια ασίστ στο ενεργητικό του αφού από δική του τρομερή εκτέλεση προήλθε το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ.

Σφιντέρσκι 8

Ο Πολωνός επιθετικός ήταν κινητός και έψαχνε το γκολ, καταφέρνοντας να το βρει με εντυπωσιακό τρόπο, αφού μετά την εξαιρετική ασίστ του Ελ Καντουρί… εκτέλεσε από δύσκολη θέση και έδωσε στον ΠΑΟΚ ξανά το προβάδισμα σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα.

Αλλαγές

Ροντρίγκο 6

Ο Βραζιλιάνος μπακ μπήκε στη θέση του Βιεϊρίνια και έδωσε βοήθειες από την αριστερή πλευρά στα λεπτά που αγωνίστηκε.

Κούρτιτς 6

Ο Σλοβένος μέσος έκανε την επανεμφάνισή του και βοήθησε με την σειρά του στο κράτημα της μπάλας και την διαμόρφωση του ρυθμού στα λεπτά που έπαιξε.

Μουργκ –

Μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και ως εκ τούτου δεν μπορεί να κριθεί.

Άκπομ –

Μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης και ως εκ τούτου δεν μπορεί να κριθεί, ωστόσο κέρδισε το πέναλτι με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 4-1.